Postupak legalizacije objekta u par koraka
1. U prvom koraku treba odrediti kategoriju objekta koji se legalizira i što se legalizira (cijeli ili dio objekta) te ovisno o kategoriji objekta (zgrade), potrebno je kontaktirati ovlaštene urede pojedinih struka koji su potrebni da bi se izradila potrebna tehnička dokumentacija (ili jedan ured koji je u mogučnosti pokriti svu potrebnu dokumentaciju npr. Herman Projekt d.o.o.). Prema ukupnoj brutto površini kategorije su: zgrada preko 400 m2, zgrada ispod 400 m2, zgrada ispod 100 m2, pomoćna zgrada. Da bi se točno odredila kategorija objekta legalizacije potrebno je barem minimalno biti upoznat sa odredbama Zakona.
2. U drugom koraku slijedi izlazak na teren, izmjera objekta legalizacije i po potrebi i legalnih dijelova zgrade, te izrada tehničke dokumentacije, prikupljanje izjava, itd. ovisno o kategoriji objekta.
3. U trećem koraku predaje se zahtjev za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju u Odjel za graditeljstvo lokalne ili regionalne samouprave. Prilikom predaje zahtjeva za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju, osim što je potrebno priložiti tehničku dokumentaciju, plaća se i upravna pristojba (70kn).
4. U četvrtom koraku referent u Odjelu za graditeljstvo lokalne ili regionalne samouprave. Pregledava predanu dokumentaciju i utvrđuje dali objekta zadovoljava uvjete za legalizaciju po Zakonu. Prilikom predaje zahtjeva za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju, osim što je potrebno priložiti tehničku dokumentaciju, plaća se i upravna pristojba (70kn).
Važno!
Rješenje o izvedenom stanju ne može se donijeti za nezakonito izgrađenu zgradu u vezi s kojom je u tijeku sudski spor pokrenut prije podnošenja zahtjeva za donošenje tog rješenja povodom tužbe za zaštitu vlasništva ili drugog stvarnog prava u vezi s tom zgradom ili zemljištem na kojemu je izgrađena, ako to stranka istakne i dokaže prije donošenja rješenja. Postupak donošenja rješenja o izvedenom stanju za zgradu prekida se do okončanja sudskog spora.
5. U petom koraku referent u Odjelu za graditeljstvo lokalne ili regionalne samouprave. Šalje iskaz površina nezakonito izgrađene zgrade lokalnoj ili regionalnoj samoupravi na izračun (potvrdu) naknade za zadržavanje zgrade u prostoru.
- Naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru (NN 98/12) – propisuje Vlada RH posebnim propisom, a visina naknade ovisi o veličini, lokaciji (položaju u prostoru) i namjeni zgrade, te načinu plaćanja naknade i drugim kriterijima.
Informativno iznos naknade možete izračunati ovdje.
6. U šetom koraku nakon potvrde o uplati naknade za zadržavanje zgrade uprostoru (barem prve rate) referent u Odjelu za graditeljstvo lokalne ili regionalne samouprave, izdaje Riješenje o izvedenom stanju. Te po izvršnosti riješenja šalje Iskaz površina i obračun volumena na naplatu komunalnog i vodnog doprinosa.
- Komunalni doprinos – ovisi o jedinici lokalne samouprave koja je prema posebnom Zakonu o komunalnom gospodarstvu (NN 26/03, 82/04, 178/04, 38/09, 79/09, 49/11) i Propisu donijela visinu komunalnog doprinosa po m3 zgrade, a kojim se financira građenje objekata i uređaja komunalne infrastrukture za javne površine, nerazvrstane ceste, groblja i javnu rasvjetu.
- Vodni doprinos – obračunava se prema Pravilniku o obračunu i naplati vodnoga doprinosa (NN 79/10), Uredbi o visini vodnoga doprinosa (NN 78/10) i Uredbi o izmjeni Uredbe o visini vodnoga doprinosa (NN 19/12), a kojim se financira sustav obrane od poplava i bujica.
OSTALE INFORMACIJE
Zatražite informativnu ponudu za legalizaciju Vašeg objekta ovdje.
Objašnjenje postupka legalizacije objekta u nekoliko koraka.
Kako znati da je objekt legalan
Za neka često postavljena pitanja posjetite našu stranicu Pitanja i Odgovori.
Informativni izračun naknade za zadržavanje zgrade u prostoru